VOIP

HARDWARE

 

 

 

 

Kvalitní komunikace v systémech VoIP

vyžaduje pečlivý výběr jednotlivých komponentů.

 

Rozdílný způsob přenosu hlasu v sítích VoIP než u klasických telekomunikačních systémů má vliv na mnoho vlastností, které je nutno brát v úvahu již při projektování VoIP sítí.

 

Nejdůležitější parametry, které je nutné mít na paměti při výběru hardwaru

 

1)      ECHO - Zpoždění hlasových paketů má vliv na vznik echa. Pro jeho odstranění mají VoIP zařízení zabudovány algoritmy pro odstranění echa (Echo canceler)

2)      JITTER - Ztráta některých paketů nebo proměnlivá délka zpoždění mohou způsobit koktání. Lze řešit nastavením parametru Jitter, který ukládá několik paketů a přehrává je se zpožděním

3)      ECHO x JITTER - Zvětšením parametru Jitter a odstranění proměnlivé doby přenosu paketů může naopak způsobit zvětšení problému s echem. Některé levné VoIP brány mají i chybně zařazený Echo canceler až za Jitter buffer. Echo se tak v zařízení uměle zvětšuje a pro dodavatele je prakticky nemožné vytvořit kvalitní VoIP systém.

4)      FAXY - Zvláštní kapitolou je přenos faxů prostřednictvím datové sítě. Problematika FoIP (Fax over Internet Protocol) patří k nejsložitějším při návrhu VoIP systémů.

Zatímco lidský hlas je poměrně variabilní signál, jehož malou nepřesnost lidské ucho nezaznamená, faxy vyžadují poměrně přesný tvar, frekvenci a časování signálu

a i drobné nepřesnosti mohou vést ke ztrátě spojení.

S přenosem faxů mají problém i někteří VoIP operátoři. Někteří nabízí i tzv. dodávky na klíč, ale jejich cílem je pouze převést telefonní hovory do své sítě a zpravidla použijí pro připojení vaší stávající ústředny nejlevnější ISDN VoIP karty. Přenos faxů je pak velice problematický a nestojí za to riskovat poškození svých vztahů se zákazníky, kteří nemají nervy na to posílat vám opakovaně nějaké dokumenty. Přenos faxů je velice závislý na kvalitě a nastavení VoIP brány. Při návrhu a konfiguraci je pak nutné brát v úvahu i typ vašich faxů a jejich možnosti. VoIP gateway se musí chovat poměrně inteligentně a umět mnoho věcí.

§         Detekce faxového tónu

§         Podpora protokolu T.38 – Fax over IP

§         Podpora protokolu T.30 -  Podpora faxů G3. Špatné spojení zpomalí přenos, ale neznamená ztrátu spojení.

§         Vypnutí Echo canceleru při přenosu faxu

§         Velký jitter buffer až 600 ms

§         Podpora režimu ECM – Error Corection Mode

§         Nastavení kodeku G.711 pro přenos faxu (komprimované kodeky neumožňují přenos faxu)

 

Z těchto důvodů používáme při návrhu osvědčené VoIP prvky

 

Telefony Linksys

VoIP brány Quintum

Síťové prvky Linksys

Servery HP a LYNX